Jak powstaje dobra kawa?

Kategoria: Blog

kawa

Chyba nie ma nic lepszego o poranku niż dobra, aromatyczna kawa. Chociaż jedni wolą mocne espresso, a inni delikatne latte, wszyscy zgodni są co do tego, że rano bez kawy nie ma życia. Już sam jej zapach roznoszący się w powietrzu skutecznie zachęca, by szybkim krokiem udać się do kuchni i zrobić sobie chwilę przerwy przy gorącym napoju. Jednak nie wszystkie kawy spełniają oczekiwania klientów. Nie raz od osób pijących napój słyszymy pogardliwe: „lura!”. Co zatem wyróżnia dobrą kawę i jak ona powstaje?

Od początku…

Kawa jest rośliną. Tak jak pomarańcze mogą być słodkie lub kwaśne, tak samo kawa może być smaczna lub nie – wszystko zależy od dostawcy, od którego kupujemy towar. Dlatego przy produkcji dobrej kawy kluczowy jest wybór sprawdzonych, polecanych plantacji. Dopiero mając dostęp do dobrej jakości ziaren, można tworzyć różnego rodzaju mieszanki, które różnią się od siebie smakiem i aromatem. Równie ważne jest przechowywanie zebranej kawy. Ziarna przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach tracą swoje walory smakowe. Niezbędne są więc magazyny, w których kontrolowana jest chociażby wilgotność czy temperatura powietrza.

do końca

Jednak sam zakup dobrej jakości kawy nie wystarcza, by łechtała ona podniebienia kawoszy. Potrzebna jest jeszcze jej odpowiednia obróbka. W wypadku kawy jest to jej wypalanie. Niezbędny jest do tego dobrej jakości specjalistyczny piec i doświadczenie fachowców zajmujących się tym procesem, tzw. Master Roasters. Następnie świeżo palona kawa musi być odpowiednio zapakowana, by nie straciła swoich właściwości. Maszyny pakujące stosują specjalne technologie, dzięki którym ziarna utrzymują świeżość na dłużej. Dopiero wtedy może pojechać do klientów. Jednak najlepsi producenci kawy to nie tylko zwykłe linie produkcyjne. To również zaawansowane laboratoria, w których dopracowywane są nowe receptury i w których cały czas czuwa się nad jakością ziaren i ich wypalania. Powstawanie pysznej kawy to wieloetapowy proces, w którym każde słabe ogniwo może zniweczyć tworzenie aromatycznego produktu.